Jakub Čižmarovič

 

 sa narodil sa 1985 v známej hudobníckej rodine na Slovensku a žije v Kolíne nad Rýnom. Hre na klavír sa začal venovať až ako 9 ročný. Vďaka výnimočnému talentu dosiahol svoje prvé úspechy už V 11. rokoch. Získal 1. ceny na klavírnych súťažiach v Kolíne a v Münsteri. Jeho razantný vývoj pokračoval ďalšími oceneniami v roku 1998. Bol finalistom "Steinway" súťaže v Berlíne, ako i medzinárodnej klavírnej súťaže "Carl Czerny" v Prahe. V roku 1999 obdržal opät 1. cenu na najvýznamnejšej celonemeckej súťaži pre mládež "Jugend musiziert". Ďalším ocenením bolo udelenie 1. ceny na "Grotrian - Steinweg Wettbewerb" súťaži v Braunschweigu, kde mu ako prvému účastníkovi vôbec bola udelená i špeciálna cena významného klavírneho pedagóga v medzinárodnom meradle - "Cena Karl-Heinza Kämmerlinga".

Rad úspechov mladého klaviristu pokračoval ďalej i na medzinárodných klavírnych súťažiach.

 

- 2001 - 1. cena v kategórii klavír a titul absolútneho víťaza medzinárodnej hudobnej súťaže "International Music Festa Ueda" v Japonskom Nagane.

- 2005 - 1. cena na medzinárodnej klavírnej súťaži

"5. Premio Internazionale di interpretazione pianistica Giuliano Pecar" (Taliansko)

- 2007 obdržal Jakub Čižmarovič od ministerského predsedu krajiny NRW prestížnu cenu, udeľovanú mladým umelcom.

- 2012 - 3. cena + cena publika na medzinárodnej súťaži

“International Piano Competition - Città di Pinerolo” (Taliansko)

 

Prvou učiteľkou Jakuba Čižmaroviča bola jeho matka. Od roku 1998 bol žiakom renomovaného pedagóga Prof. Karl-Heinza Kämmerlinga v Hannoveri a od roku 2001 študoval na Vysokej škole v Kolíne nad Rýnom v majstrovskej triede Prof. Pavla Gililova. Okrem toho sa mladý interpret zúčastnil viacerých majstrovských kurzov - Lazar Berman, Eugen Indjic, Dimitri Bashkirov, Robert Levin, Andrea Bonatta. Stretnutia s osobnosťami takého formátu ako Vladimír Ashkenazy, Cyprien Katsaris, Adam Fischer, Zoltán Kocsis a Gerd Albrecht boli takisto pre mladého umelca veľkým umeleckým impulzom. Po ukončení najvyššieho možného štúdia v nemeckých krajinách tzv. “Konzertexamenu” sa rozhodol Jakub zdokonaliť svoje interpretačné umenie postgraduálnym štúdiom na Univerzite “Mozarteum” v Salzburgu u významného francúzskeho pedagóga Prof. Jaquesa Rouviera.

 

Prvý výstup s orchestrom mal Jakub už ako 13-ročný. V 16. rokoch debutoval v Kolínskej Filharmónii s "Gürzenich Orchestra Köln" pod taktovkou Jamesa Conlona, kde predviedol v rámci Abonentného cyklu Chopinov klavírny koncert č.1 e - mol. Napriek svojmu mladému veku koncertoval Jakub Čižmarovič ako sólista už s početnými orchestrami. Gürzenich Orchester Köln, WDR Rundfunkorchester, Staatskapelle Halle, Westdeutsche Sinfonia, Norddeutsche Philharmonie Rostock,Kölner Kammerorchester, Bergische Symphoniker, Sinfonieorchester Aachen, Neubranderburger Philharmonie, Neue Philharmonie Westfalen, Nordwestdeutsche Philharmonie, Slovenská Filharmónia, Košická Filharmónia, Slovak Sinfonietta, Symfonický Orchester Slovenského Rozhlasu (SOSR),Sinfonia Varsovia, Orchestre Philharmonique de Liege,

Korean Symphony Orchestra, Hwan Orchestra (Korea), Korean Chamber Orchestera,

Rotterdam Philharmonic Orchestra ako i svetoznámy Chicago Symphony Orchestra.

 

Spolupracoval s dirigentami - James Conlon, Marcus Stenz, Dirk Joeres,

Marcus Bosch, Matthias Foremny, David Geringas, Pascal Rophé, Stefan Soltesz, Hellmut Müller-Brühl, Oliver Leo Schmidt, Jaroslaw Lipke, Romely Pfund, Martin Studer-Müller, Peter Kuhn, Johannes Wildner, Min Kim, Toshiyuki Kamioka, Andras Ligeti, Jerzy Swoboda, Leoš Svarovský,

ako i so slovenskými - Bystrík Režucha, Rastislav Štúr a Mário Košík.

 

Jakub Čižmarovič vystúpil na mnohých významných festivaloch:

Ravinia Festival (USA), Nagano Music Festa (Japan), Music Festival Biarritz (Francúzsko), Orpheo Festival (Holandsko), BHS (Slovensko), Klavierfestival Ruhr, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern,Braunschweig Classix Festival, Best of NRW, Sommerclassics (Nemecko)

 

Viackrát absolvoval koncertné turné v Ázii ( Kórea, Čína ) s orchestrom, ako aj so sólovými recitálmi. Okrem toho je pravidelným hosťom na nemeckých koncertných pódiách, ako i v iných Európskych krajinách.

 

Jakub Čižmarovič uskutočnil viacero nahrávok pre nemecký rozhlas - WDR.

Live - CD s dielom S. Prokofieva bolo vydané vo Francúzsku. Jeho debutný album s dielami R. Schumanna a F. Liszta realizované pre spoločnosť BMG - Arte Nova Classics, vyvolalo pozornosť odbornej kritiky, ktorá ho zaradila medzi najväčšie talenty svojej generácie. Ako prínos k "Mozartovmu roku" nahral Jakub Čižmarovič v roku 2006 jeho tri klavírne koncerty.